Надання послуг з невідкладної допомоги та захисту населенню, що постраждало в результаті конфлікту в Україні

Мультикомпонентний проєкт, який включає у себе надання харчових і гігієнічних наборів, психологічну допомогу і допомогу постраждалим від гендерно зумовленого насильства, надання ліків закладам охорони здоров’я, підготовку муніципальних об’єктів до зими та надання коштів на оренду житла.

  • Період: 1 березня 2022 – 31 грудня 2023
  • Донор: Федеральне міністерство закордонних справ Німеччини, NAK-karitativ, Action Deutschland Hilft
  • Бюджет: 10,969,989.00 євро
  • Регіон: Черкаська, Кіровоградська, Дніпропетровська, Херсонська, Миколаївська, Запорізька, Донецька, Київська, Чернігівська, Харківська і Закарпатська області
  • Цільова група: внутрішньо переміщені особи, постраждалі від війни, найбільш вразливі категорії осіб – багатодітні родини, родини з одноосібним батьківством, малозабезпечені, особи з інвалідністю.

Метою цього проєкту є як надання першої необхідної допомоги тим, хто постраждав від війни, так і забезпечення медичних установ ліками, щоб вони могли лікувати пацієнтів, і підготовка до зими муніципальних об’єктів.

Харчові та продуктові набори

Коли люди були змушені покинути свою домівку, переїхати в інший регіон і починати своє життя спочатку, перше, що їм було необхідно, – це харчові продукти і засоби гігієни. У травні-червні Help-Hilfe zur Selbsthilfe разом з UAC надали внутрішнім переселенцям і постраждалим від війни 5000 продуктових і 5000 гігієнічних наборів. Роздачі проводилися в п’яти областях України: Черкаській, Кіровоградській, Дніпропетровській, Херсонській та Донецькій.

Проте, варто розуміти, що війна продовжується і це суттєво впливає на населення. За оцінками НБУ, 35% українців залишилися без роботи. Відсутність роботи і коштів для існування впливає як на внутрішніх переселенців, так і на вразливі категорії осіб, що постраждали від війни. А саме багатодітні родини, родини з одноосібним батьківством, малозабезпечених, осіб з інвалідністю і т.д. Цього разу роздачі проходили в Харківській, Запорізькій, Дніпропетровській та Миколаївській областях. Для покращення логістики команда Help-Hilfe zur Selbsthilfe залучила до роздач локальних партнерів – ГО “Світлі справи” в Миколаєві, Маріупольский гуманітарний штаб в Запоріжжі, БО ‘’Благодійний Фонд ‘’Українські друзі’’ в Харкові та ГО ‘’Центр Підтримки ‘’Опора’’ в Дніпрі і Харкові. Роздано 17 230 продуктових та 17 230 гігієнічних наборів для домогосподарств. Також додатково за звітний період роздано 830 підгузників.

Особлива увага приділяється наповненню наборів. В харчовий набір були додані продукти, за допомогою яких можна приготувати базові страви – зварити борщ чи якусь кашу, спекти хліб і т.д. Також до набору додали чай/каву і різні смаколики, які мають покращити настрій сім’ям осінніми вечорами.

Кошти на оренду житла

Метою цієї частини проєкту було надати внутрішнім переселенцям кошти на перші три місяці, щоб вони могли облаштуватися на новому місці і спокійно знайти роботу, не переживаючи хоча б за житло. В рамках цієї програми підтримано 1528 сімей в чотирьох областях України.

Одна з таких сімей – Юлія та її діти. Коли почалася війна, Юлія разом зі своєю сім’єю вирішили переїхали в Поминник (Вікторівку) в Черкаській області. Вони не думали, що покидають свою домівку надовго, тому взяли з собою лише найнеобхідніші речі. Місцеві жителі допомогли їм знайти жило і облаштувати його під потреби сім’ї, а фінансова допомога на оренду житла зменшила фінансове навантаження поки Юлія не повернулася до роботи вчительки молодших класів онлайн.

Психологічна допомога та допомога постраждалим від гендерно зумовленого насильства

Психологічна підтримка допомагає пережити і впоратися з психотравмуючою подією, якою для багатьох українців стала війна. Тому психологічна допомога була одним із пріоритетних напрямів проєкту з самого початку. Її можна отримати як онлайн, так і офлайн в трьох містах України (Умані, Запоріжжі та Ужгороді). ПСП для ВПО – 6604 бенефіціарів ПСП, також проведено окремі 44 сесії ПСП для жителів Умані, що постраждали від потрапляння ракети у житловий будинок 28 квітня.

Окрема увага в рамках проєкту приділяється допомозі постраждалим від гендерно зумовленого насильства. Help-Hilfe zur Selbsthilfe разом з ГО «Дівчата» планує надавати психологічну допомогу постраждалим, а також проводити просвітницьку кампанію для превенції ГЗН. Надано індивідуальну та інституційну підтримку для 600 постраждалих від гендерно зумовленого насилля. Також була проведена медіа-кампанія для 364 104 бенефіціарів для роз’яснення поняття ГЗН та додатково роздано 10 000 інформаційних брошур.

Надання медикаментів

Help в Україні разом з Всеукраїнською Аграрною Радою зробили дві поставки медикаметів в лікарню в Запоріжжі, що дасть змогу надати медичну допомогу 1 150 пацієнтам лікарні. Були надані препарати для лікування нервової системи, а також нестероїдні протизапальні препарати та знеболювальні, гепатопротектори, кровозамінники і т.д. Окрім цього були надані розхідні матеріали, які дозволять лікарям зробити 200 комп’ютерних томографій, за допомогою чого можна побачити внутрішні травми людини, а не лише зовнішні. Загалом допомога охопила 7150 осіб.

Підготовка до зими

Зважаючи на ризик руйнування об’єктів критичної інфраструктури команда Help в Україні почала оцінку муніципальних об’єктів, яким можна допомогти у підготовці до зими. Попередньо було обрано 7 об’єктів у Київській, Чернігівській, Черкаській і Миколаївській областях.

Наразі було підписано меморандум з Дмитрівською громадою і відбулася поставка обладнання для вирівнювання тиску в системі водопостачання. Це дасть можливість для обігріву дитячого садочку і вирішення проблем з постачанням води у 10 багатоквартирних будинках.

Підтримано 4 установи, з них 2 отримали 64 генератори (для Сумської та Херсонської областей), які будуть використовуватися для пунктів обігріву, а Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф міста Києва отримав 6 генераторів для 6 підстанцій. За попередніми даними, наразі підтримано 437 582 бенефіціарів.

Гаряча лінія

Одним із компонентів цього проєкту було оперативне надання інформації на гарячій лінії.

Так внутрішні переселенці та люди, що постраждали від війни, могли дізнатися:

  • де знайти житло або тимчасовий прихисток;
  • інформацію щодо пересування автомобілем, автобусами, маршрутними таксі;
  • де знайти бомбосховище;
  • інформацію для батьків з дітьми щодо дитячих садочків, онлайн навчання та ін.;
  • де є працюючий магазин або де можна отримати гуманітарну допомогу;
  • інформацію щодо надання психологічної підтримки.

В рамках проєкту було надано 7,759 консультацій через гарячу лінію.

Будівництво житла

Зруйновані під час бойових дій споруди зараз проходять комплексну реконструкцію. Село Нова Басань Чернігівського району було окуповане на початку війни. Деякі будинки були майже повністю зруйновані внаслідок запеклих боїв, що точилися в цьому районі.

Разом із Фондом “Район No1” Help відновив 13 приватних будинків жителів Новобасанської територіальної громади, які ранньою весною 2022 року були сильно пошкоджені, а то й повністю зруйновані. Відповідно до чинних будівельних норм, житло збудоване за новою технологією.

Також, в Новобасанській громаді побудовано 13 будинків для ВПО, які втратили житло. Професіонали, яких потребує громада, можуть заселитися в один з таких будиночків. Наразі триває прийом заявок на конкурс на отримання житла.